Mikor kezdődött?
1. A téma egyik szakértője, Császár Tamás grafikus szerint már az ókorban megszületett a karikatúra. Egy Pausztón nevű, görög festő volt az első, aki új szemléletmóddal jelentkezett, az addigiakhoz képest. Egy alkalommal például egy vágtató ló képét rendelték meg tőle.
2. Néhány évezreddel később Örkény István, magyar író azzal vezette föl az Egypercesek című sorozatát, hogy felszólította az olvasót: legyen szíves terpeszállásba helyezkedni és átnézni a lába között. Így ugyanis, amikor majd mindent éppen fordítva lát, könnyebben meg fogja érteni a dolgok igazi természetét. Ez az azonosság két, fontos tényezőre is rámutat: egyrészt arra, hogy a karikatúra gyökere a feje tetejére állított, kifordított, gyakran groteszknek vagy szatirikusnak is nevezett szemléletmód, amely pedig örök emberi képesség, ezért átível időn és téren. Másrészt pedig arra, hogy nemcsak a képhez, hanem más műfajokhoz, például az íráshoz is kapcsolódhat.
3. Nem műfaj: műforma
A fentiekből következik, hogy a karikatúrát nem nevezhetjük önálló műfajnak, hiszen az bármilyen művészi nyelven megjelenhet. És meg is jelent. A mára legjellemzőbbé vált, rajzos (grafikus) formája mellett a vizuális műfajok között ott volt a festészetben, a filmekben, a rajzfilmekben, a bábjátékokban és a pantomimekben is.
4. Zenei karikatúrák is lehetségesek. Muszorgszkij közismert művének, az Egy kiállítás képei-nek például jó néhány tétele karikatúrának mondható.
5. A karikatúra legnagyobb hatású színtere természetesen a nyomtatott sajtó volt, hiszen ennek révén gyorsan és nagy tömegekhez lehetett eljuttatni rövid és csattanós képeket. Ezeken a rajzolók egyre inkább a közéleti személyeket, politikusokat és színészeket, esetleg írókat figuráztak ki. A lényeg ebben a korban is az volt, hogy kissé lerángassák a földre az egyébként nagy tekintélyt szerzett közszereplőket, és más nézőpontból is bemutassák a viselkedésük vagy a pozíciójuk lényegét.
forrás: http://www.mimicsoda.hu/cikk.php?id=1237
KARIKATÚRA
Túlzó ábrázolás; egy személy, típus vagy emberi csoport külső jellemző vonásait és jellembeli tulajdonságait szándékosan túlzó módon, gúnyos vagy mulattató céllal ábrázoló kép, rajz vagy szobor.
https://wikiszotar.hu/ertelmezo-szotar/Karikat%C3%BAra
Mi a karikatúra?
A karikatúra egy humoros, olykor gúnyos rajz, amely az ábrázolt alak jellegzetes vonásait kiemeli, felnagyítja, míg a jelentékteleneket lekicsinyíti.
A karikatúra sajátossága, hogy direkt eltorzítja az ábrázoltakat úgy, hogy nem csak a külső jellegzetességeket, hanem a belső tulajdonságokat is beleszövi a képbe.
https://www.muveszhaz.com/hirek/karikatura-rajzolas-hogyan-kezdjunk-hozza/
Ha kedvet kaptál kipróbálni a karikatúra rajzolást...
https://boyslife.org/hobbies-projects/funstuff/143164/how-to-draw-funny-caricatures/
https://art-educ4kids.weebly.com/drawing-caricatures.html
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.